Další Americký výmysl nebo akce co má smysl? Baby Shower po Česku

V Americe je to party, bez které se neobejde žádná těhotná žena. Ať už je manažerka nebo třeba pokladní v Sears a co víc nikdo vám neodpustí, když takovou akci vynecháte. S trochou nadsázky se dá říct, že je to vaše těhotenská povinnost uspořádat Baby Shower. U nás se tento trend začíná teprve rozjíždět. Nicméně i vlivem sociálních sítí se dá předpokládat, že brzy tady bude tento druh akce běžný. Pojďme se podívat na to, jak se dá tato akce pojmout co je pro ni specifické a na co si dát pozor?

Co je Baby Shower?

Je to akce pro nastávající matku a její očekávané miminko. V některých zeměpisných šířkách je tato akce konána před narozením, jinde až po narození miminka. V obou možnostech se však jedná o společenskou událost, která oslavuje zrození nové bytosti a zároveň matku za její odhodlání a sílu.

Pokud se budeme věnovat variantě oslavy před narozením miminka – mimochodem právě tato verze se stále častěji objevuje u nás, bývá spojována s prozrazením pohlaví miminka. Dekorace na této akci jsou laděny právě podle pohlaví. Setkáme se i s variantou neutrálních barev a pohlaví odhalí například barva polevy v dortu.

Update přišel, když se rozšířil trend překvapení. Rodiče nechtějí znát pohlaví svého maminka. Neutrálních barvy nebo naopak dekor podle aktuálních trendů je proto podle fotek na Instagramu stále častější. A co teď frčí? Černá v kombinaci s RoseGold nebo přímo zlatou, mintová, stálicí jsou pastelové a pudrové odstíny nebo EcoFriendly koncept.

Kde oslavu uspořádat? baby-shower-birthday-buffet-587741

Doma. Byť je to možná až přízemní odpověď, je to prosté. Baby Shower se koná v pokročilém stádiu těhotenství nejčastěji začátek III. trimestru, je to praktické. Nemusíte při dopravě vyskakovat a hledat toaletu a co se týče darů nemusíte je nikam převážet. Díky tomuto kroku ušetříte, peníze za pronájem prostor a ty můžete investovat do jídla, dekorace, květin či schovat pro miminko.

Dary, dárky, dárečky....

Dárky jsou ve většině případů určeny miminku.  Nejdříve je potřeba si uvědomit kolik lidí chcete pozvat. Pak si sepsat seznam, který uveřejníte a lidé budou mít možnost si vybrat a zamluvit co se jim líbí a je pro ně dostupné. Neváhejte zařadit dražší kousky i ty levnější a podstatná věc dárků na seznamu musí být víc, než je konečný počet hostů. Jak, ale seznam vytvořit? Čistý papír, tužka a vaše mysl. Přemýšlejte o vašich hostech a celkově si seznam rozdělte na kategorie vyšší cena, střední cenová hladina a levnější kousky. Může se to zdát jako malichernost, ale! Nikdy nevíte, kdo vás překvapí nebo kdy se rozhodne několik hostů pořídit společný dárek. V seznamu jde především naladit hosty na vaši notu. Inspirovat je tím co se vám líbí a co potřebujete pro miminko. Konečná volba bude nich.

Díky digitální době se stále víc informací nachází na internetu. Proto je fajn ulehčit vše vašim hostům. Je možné si na webnode.cz založit web, kam napíšete základní informace, kdy a kde se akce koná kontakt na vás a pak seznam dárků. Celá věc vám zabere cca hodinu práce a vše je zdarma. Díky personalizovaným šablonám je vše hezké a jednoduché.

A z jakých kategorií volit položky do vašeho seznamu?

Oblečení, hračky, kojenecké potřeby a vše co vás napadne. Že vám to takhle obecně nestačí, naprosto to chápeme.

Abychom vám dodali trochu inspirace rozebereme si to blíž.

Starter Pack – Často se objevuje v podobě dětské vaničky plné, kojeneckých lahviček, dudlíků, bodyček, tepláčků nebo dupaček. Najít můžete i vaničku plnou kosmetiky jako sprchové gely, šampony, tělová mléka, krémy proti opruzeninám, oleje. Vše samozřejmě poskládané podle preferencí maminky a s ohledem na citlivou pokožku miminka.

Další variantou jsou Plenkové dorty. Ty jsou složené z jednorázových plen, vlhčených ubrousků a rovněž nějaké kosmetiky. Bývají laděny opět do barvy podle pohlaví miminka, pokud je známo nebo do neutrálních. Zde stále vévodí bílá, béžová, Champagne barva nebo slonová kost. Kterou barvu zvolíte je jen na vás. Samozřejmě ji můžete specifikovat ve vašem seznamu.

Přejděte otázkám u dalších položek a vše specifikujte. Materiál, barvu i funkčnost nebo značku. Pojmout to můžete například takto:

circular-shape-silhouette Antikoliková kojenecká lahvička bez BPA, v neutrálních barvách.

circular-shape-silhouette Bíle zavinovací body ve velikosti 56 ze 100 % bavlny. Zajisté chápete, co tím myslím. Šetříte čas sobě i vašim hostům.

Na konec seznamu můžete napsat vzkaz. Jak takovýto vzkaz zformulujete je jen na vás. Může znít: Prosím přejeme si pro naše miminko pouze přírodní kosmetiku. Všem děkujeme za účast, dárky a těšíme se na vás (kdy a kde) budoucí maminka a miminko.

Jelikož jste si přáli pár organizačních tipů tady jsou.

ikona-odrazka-prazdna Seznam hostů. Byť se jedná většinou o čistě ženskou společnost bez přítomnosti nastávajícího otce. Zamyslete se nad tím, koho chcete při této události mít ve své blízkosti. Pravidla neexistuje volba je jen vaše. Vedle jmen si nechte prostor budeme ho potřebovat později.

ikona-odrazka-prazdna Nebuďte na to sama. I zde platí zlaté ve dvou se to lépe táhne. Poproste kamarádku, sestru či někoho blízkého a rozdělte si úkoly. Dejte jim například za úkol vymyslet zábavný, doprovodný program nebo svěřte přepsání vašeho seznamu dárku na web.

ikona-odrazka-prazdna Rozhodněte se jaké chcete dekorace, koncept. Zda půjdete s trendy nebo zvolíte něco úplně jiného – svého. Plánujte vše s dostatečným předstihem na EBay a Aliexpress se dají pořídit krásné dekorace za pár korun, jen potřebujete čas na doručení.

ikona-odrazka-prazdna Jídlo a pití – ujistěte se, že máte všeho dostatek. Ať už využíváte cateringové společnosti nebo si chystáte vše doma.

ikona-odrazka-prazdna Nyní využijeme náš seznam hostů. Na volné místo si poznamenejte, zda má dotyčný nějaké potravinové omezení. Zda třeba nesmí lepek, laktózu nebo je vegetarián. Podle toho sestavte jídelníček. Je lepší mít zásobu a pořídit i něco navíc. Oblíbenou formou je bufet, kdy si každý bere, na co má chuť. Nejlépe fungují obložené talíře, cupcakes a různé pochutiny. Máte ráda dort? Pak je zde příležitost si jeden vychutnat.

ikona-odrazka-prazdna Akce bývá bez přítomnosti alkoholu. Opět platí, jak si to představujete, tak to bude. Můžete pořídit lahev nebo 2 vína či nachystat míchané drinky.

 

Nezapomeňte, že pokud pořádáte Baby Shower, musíte se dobře cítit především vy. Můžete se inspirovat a přetransformovat tento, pro někoho "americký výmysl" do podoby, která vám bude příjemná. A navíc večírku není nikdy dost a po porodu jich budete muset nespočet vynechat. 

big-heart

Autor: Markéta Valentová

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.