Vybavení do postýlky? Víme bez čeho se neobejdete

Krásný den milí rodičové, máte už vybranou postýlku pro své miminko? Ano? Skvělé! Tím to však zdaleka nekončí. Víte co vše, je potřeba k postýlce dokoupit? Pokud ne, jste na správném místě. Připraila jsem pro vás článek, který jsem konzultovala snad se všemi rodiči ve svém okolí, abych vám dodala seznam věcí, které opravdu potřebujete. Jste připraveni?

 

ikona-odrazka Matrace

 

I ta nejdražší postýlka bude jen tak dobrá, jak její matrace. Volte vždy kvalitní tvrdší matrace, které budou pro vaše miminko tou nejlepší oporou. Odborníci radí, vyhýbat se matracím s paměťovou pěnou. Důvod je prostý rychlí růst miminka. Paměťová pěna vytvoří "důlek" a miminko nebude mít správnou oporu těla. Jednoduše řečeno, zapamatuje si špatnou velikost dítěte.

Při výběru matrace pro miminko hlídejte rozměr. Je důležité, aby vyplňovala celý prostor postýlky. V opačném případě, by si mohlo miminko ublížit. Dalším požadavkem by měl být pratelný potah. Je potřeba pravidelně zatočit s bakteriemi a špínou, která chtě nechtě vzniká.

 pexels-photo-971435

ikona-odrazka Klín

 

Klín nejčastěji pořizují rodiče jejichž miminko má problémy s častým ublínkáváním - refluxem. V čem vám může ještě pomoci?

ikona-odrazka-prazdna usnadňuje miminku dýchání díky svému sklonu
ikona-odrazka-prazdna po kojení ( či krmení z lahvičky) odchází lépe spolikaný vzduch ze žaludku
ikona-odrazka-prazdna při rýmě usnadňuje odtok hlenů a dítěti se lépe dýchá
ikona-odrazka-prazdna díky zvýšené poloze hlavičky dítě lépe vnímá okolí a je klidnější

Klín je možné používat pod i nad matrací. Pokud jej dáte pod matraci máte možnost upravovat sklon miminka. Pokud jej dáte nad matraci máte sklon pevně daný. Je čistě na vás kam klín vložíte, opět ale vybírejte ten s pratelným potahem.

 

ikona-odrazka Prostěradlo
 

100% bavlna. Vždy. Je jedno jestli zvolíte prostěradlo do postýlky úpletové, které je měkčí a příjemnější na omak nebo tkané, které je tvrdší. Ale dbejte na to, aby šlo o 100% bavlnu.

Jestli si říkáte proč? Tak vězte, že je to kvůli bezpečí vašeho miminka. Bavlna je hypoalergení a dobře saje pot. Tyhle 2 vlastnosti vaše miminko ocení nejvíc.

 

ikona-odrazka Peřinka 

 

Peřinka a polštářek. Byť se vám to může zdát jasné já tuto základní dvojku neopomínám. Polštářek rovnou můžete schovat. V prvních měsících života si bohatě vystačíte pouze s látkovou plenou, kterou dáte miminku pod hlavičku.

Peřinku můžete nahradit spacím vakem.

 

ikona-odrazka Povlečení

 

Budu se opakovat. 100% bavlna. Žádná jiná látka není pro novorozence vhodnější. Jakmile zkontrolujte materiálové složení stačí vybrat tu správnou barvu nebo vzor povlečení pro vaše miminko.

 

ikona-odrazka Hnízdečko

Proč pořídit hnízdečko do postýlky? Důvodů vám dám hned několik.


ikona-odrazka-prazdna napomáhá správnému rozložení páteře miminka
ikona-odrazka-prazdna napomáhá při termoregulaci
ikona-odrazka-prazdna zabraňuje přetáčení miminka ze zad na bříško během spánku
ikona-odrazka-prazdna dodává miminku pocit bezpečí
ikona-odrazka-prazdna vypadají krásně v postýlce

 baby-basket-ball-childhood-1799399

ikona-odrazka Zavinovačka

 

Tady se nebudu dlouho rozepisovat.  Miminko bylo 9 měsíců ve stísněném prostotu. V zavinovačce mu připomínáte to pohodlí, které mělo v bříšku, dodáváte mu pocit bezpečí a je klidnější. Navíc snižujete riziko SSID.

 

ikona-odrazka Monitor dechu

 

Monitor dechu je věc, kterou hromada lidí považuje za zbytečnost. Pro někoho zbytečnost, pro jiného svatý grál. Ať už na něj máte jakýkoliv názor, jednu věc mu o něm musíte vědět. Dokáže zachránit život.  Hned pozná když s miminkem není něco v pořádku a upozorní vás.

 

ikona-odrazka Nebesa nebo moskitiera

 

Když se řekne dětská postýlka co si vybavíte? Já krásně nazdobenou postýlku s nebesy. Jsem sama? Nebesa nebo moskitierá mají však i jinou funkci než estetickou. Nebesa tlumí světlo dodávají miminku pocit klidu. Ps: Nezapomeňte k nebesům pořídit i držák.

 

ikona-odrazka Mantinel

 

Vypadá krásně v postýlce a navíc chrání naše miminka. Mantilel má za účel zabránit miminku aby se dostalo mezi tyče bočnice postýlky a neublížilo si.

 

ikona-odrazka Kapsář

 

Kapsář na postýlce vám umožní mít po ruce vše potřebné. Ulehčí vám noční kojení i přebalovaní. Zaleží jen na vás co si do něj dáte.

 

ikona-odrazka Kolotoč nad postýlku

 

Kolotoč je magická věc, která má schopnost zabavit miminko nebo jej uspat a uklidnit. Existuje nespočet variant. Můžete si přát projekci ve tmě, výběr z melodií. Hlavní myslenku však mají stejnou.

 

Bezpečnost mějte vždy na prvním místě. V době spánku a chvílích, kdy nejste přítomni u postýlky odeberte z oblasti hlavy všechny předměty, jako plyšáky, deky a hračky, které by mohli být nebezpečné pro miminko. Zapněte kolotoč nebo dejte miminku na hraní usínáčka.

 

TIP: Není barva jako barva. Aby dětem nehrozilo nebezpečí volte kousky, které mají certifikaci  OEKO-TEX Standard 100 class 1 = textilie jsou atestované a vhodné pro děti do 3 let.

 

Doufáme, že už víte co do postýlky patří a hlavně proč. V postýlce miminko tráví většinu času, proto je potřeba vytvořit mu prostředí, které bude pohodlné a bezpečné. Jak to vydíte vy? Co podle vás v našem seznamu chybí? Podělte s námi v komentářích a nezapomeňte náš článek sdílet.

 big-heart

Autor: Markéta Valentová

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.