DOMÁCÍ SAUNA

 

Sauna má mnoho podob a její blahodárné účinky jsou známé po celém světě. Rádi ji navštěvujeme a relaxujeme, abychom načerpali nové síly. Můžeme si ale také saunu dopřát doma, v soukromí.  V takovém případě si ji ale musíme postavit třeba na zahradě nebo zakoupit jako hotový modul.

Trochu historie  finská sauna

Historie finské sauny má více než dva tisíce let, během kterých se design mírně změnil. První popisy v literatuře se objevily v 10. století a charakterizovaly sauny jako obytné uměle vykopané jeskyně s krbem umístěným na svazích kopců. Později se sauny staly plnohodnotnými samostatnými budovami v podobě dřevěných srubů, které měli uvnitř kamna a dřevěné lavice pro odpočinek. Kouř vycházel otvorem ve střeše.  Saunu ale znali také již ve starověkém Římě, kde sauna nebyla jen místem odpočinku, ale byl to rovněž určitý druh očisty.

Ve Finsku je sauna skoro v každém domě, je to taková národní tradice a lidé si sem chodí nejen odpočinout, ale také uvolnit myšlenky. Dokonce i hněv a zloba nesmí překročit dveře sauny. Finové dokonce rádi své přátele pozvou na odpočinek do sauny, pokud se nám tedy poštěstí být pozváni do sauny, je to pro nás čest.

Sauna a její blahodárné účinky

Naše tělo bývá hodně unavené a člověk by si strašně rád odpočinul třeba i co druhý den. Sauna přináší pro každého příznivé klima a zvyšuje naši obranyschopnost. Má velmi příznivý vliv nejen na naši tělesnou schránku, ale i na naši duši a mysl. Člověk se uvolní a dokonale zrelaxuje svoje tělo, prokrví mozek i cévy a cítí se jako znovuzrozený. Sauna ale není jen o relaxaci, ale velmi ceněná je i v případě, že trpíme astmatem a jiných dýchacími problémy, dále budou jistě ze sauny nadšeny ženy, které trápí problémy s akné nebo jiné problémy s pokožkou. Také lze pravidelnou návštěvou vypnout pleť, takže vrásky nebudou tolik vidět. Ale to zdaleka není všechno. Sauna příznivě působí také na revmatismus a jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

saunaJak si pořídit saunu doma

Máme několik možností, jak si pořídit saunu v domácím prostředí. Můžeme si ji postavit svépomocí třeba na svém pozemku a to v podobě dřevěného srubu, který bude splňovat všechny podmínky sauny,nebo si ji můžeme zakoupit jako hotový modul se vším všudy. Další možností je, nechat si postavit saunu přímo na míru třeba v suterénu našeho domu. K tomu všemu je tedy ale potřeba odborná a spolehlivá firma.

Sauna na míru

Zhotovit saunu na míru lze úplně stejně jako zhotovit kuchyň na míru. Stačí si objednat profesionální firmu, která má tyto služby ve svém portfoliu a nabídne nám nejlepší možné řešení. Můžeme tak využít každý centimetr prostoru v suterénu nebo i v jiném vhodném místě domu. Vše ostatní můžeme přenechat profesionálům.

Saunová kamna

Jako důležitý prvek sauny jsou samozřejmě považovány kamna. Ty jsou dnes velmi moderní a mohou být také nejen na tuhá paliva, ale i na elektřinu. Pokud se jedná o saunová kamna na dřevo, jsou autentičtější a dodávají sauně určitý styl. Jejich obsluha je ale o něco pracnější. Kamna na elektřinu jsou pro majitele sauny pohodlnější.

 

big-heart

PR ve spolupráci s www.saunaprojekt.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.