Jak na koupání miminek? 1. díl ze série o rodičovství

Krásný den milí rodičové, přemýšleli jste nad tím, jak správně vykoupat miminko? Ano, zajisté vám v porodnici ukázali, jak miminko vykoupat a v lepším případě vám dali i nějaké rady, ale..

Kdo si to má všechno pamatovat?

Sto-padesát-tisíc věcí, které vám řekli, se kterými se musíte seznámit, a které musíte umět. Řada maminek je navíc hormonálně nestabilní a to na věci nepřidá. Proto přinášíme 1. díl naší série o rodičovství. Tentokrát s podtitulem K O U P Á N Í. Pojďme se na to společně podívat.

 

ikona-odrazka Asi jedna z nejčastějších otázek v mém okolí je, jak často miminko koupat? 

baby-540154_1920 

Když se na to podíváme z pohledu našich babiček i maminek jsme na koupání každý den. V současnosti to je jiné. Koupání se doporučuje 1x za 2 - 3 dny. Pokud vaše miminko má podrážděnou kůži je doporučená frekvence 1x týdně.

 

Důvod je prostý. Změna kvality vody, výskyt alergií, ekzémů včetně těch atopických. Nové a nové studie, které tvrdí, že častější koupání není pro novorozence vhodné.

 

Teď prosím zpozorněte.

 

To, že miminko koupeme jen některé dny neznamená, že o kůži jindy nepečujeme. Každý den je potřeba zkontrolovat záhyby na kůži, místo za ušními boltci a pod krkem. Otřít je od mazu, potu nebo šupinek (kožní drti).

Otírat můžete bavlněnou plenou nebo odličovacím tampóny namočenými v dětském oleji. Důkladně přejeťte všechna místa a buďte trpěliví, mohlo by totiž dojít k vytvoření opruzenin a to je situace, které se chcete vyhnout.

 

Zařaďte do vaší večerní rutiny péči o pokožku. A na tu svoji nezapomínejte  =) Pokud při kontrole stavu kůže narazíte na suché místa promažte je používanou kosmetikou. Nyní se pojďme věnovat už samotnému koupání.

Koupání si naplánujte ideálně hodinu před večerním krmením. Jde o rituál, který miminko unaví a bude se mu lépe usínat. Vše potřebné si nachystejte (vanička, lehátko, mycí gel, šampón, ručník, tělové mléko nebo olej, čistou plenu, pyžámnko).

Milí rodičové nikde není psáno, že miminko musíte koupat výhradně v koupelně. Záleží čistě na vás kam vaničku uložíte. Prostor musí splňovat jedno základní pravidlo - teplotu. Místnost vyhřejte na 24 - 25 °C. Ať už tedy zvolíte koupelnu, kuchyň, jídelnu nebo přebalovací pult s integrovanou vaničkou vždy dbejte na správnou teplotu místnosti. Napusťte do vaničky 10 - 15 cm vody. Teplotu vody držte okolo 37 °C. Ideálním pomocníkem je teploměr do vody, který vám přesně sdělí zda je teplota vody OK.

 

Mimiko položte na speciální lehátko nebo na své předloktí. Chytněte jej pod paží a předloktí mějte pod krkem miminka. Vždy jistěte hlavičku. Mluvte na něj klidným hlasem nebo jste-li muzikální zpívejte mu oblíbenou písničku. Vždy miminko jistěte. Při koupání postupujeme od hlavy směrem dolů. Jako poslední si nechte genitálie a věnujte jim dostatek péče, přece jen se jedná o nejnáhanější část pokožky.

Začnete tím, že dítě omyjete vodou, pořádně, všechny záhyby. Použít můžete i jemnou žínku nebo mycí houbu. Jakmile máte miminko omyté, přichází na řadu jemné mycí mýdlo a šampon. Šampón na vlásky nanášejte opět jemnými krouživými pohyby. Na opláchnutí můžete použít i speciální kyblík, díky tomu víte přesně kam vodu lijete a nehrozí natečení vody do očí.

Vrhněte se na mydlení jemnými, krouživými pohyby. Opět buďte důkladní a věnujte tomuto kroku dostatek času. Opatrně otáčejte miminko tak aby jste namydlili celou plochu pokožky. Mýdlo i šampón důkladně opláchněte. Nezapomeňte, že celý proces koupání, by neměl trvat déle než 5-7 minut.

 

Gratulujeme zvládli jste vykoupat miminko. A nakonec to bylo lehčí než jste čekali, že? Naše jízda však pokračuje. Miminko vyndejte do osušky a dejte si ho na bezpečné místo. Ideálně na přebalovací pult. Miminku sušíme jemným přikládáním ručníku na kůži - nikdy netřete kůži.

 

Na závěr obličej, uši a nos nevytírejte (zbytečně dráždíte nosní sliznici a zvukovod), jen odstraňte to, co je vidět. U novorozence samozřejmě musíte věnovat pozornost pupíku, zvláště, když není ještě úplně zhojený - je třeba ho po koupeli tak jako každý den dezinfikovat lihem a vysušit. Po koupeli celé tělíčko natřete krémem, mastí nebo olejem, podle toho, co kůži vašeho dítěte vyhovuje. Během natírání jemně celé tělíčko promasírujte od hlavy až k patám.

rubber-ducks-3412065_1920 

 

ikona-odrazka A jelikož víme, že času není nikdy dost dejme si rychlí taháček.

 

ikona-odrazka-prazdna O pokožku miminka pečujeme každý den

ikona-odrazka-prazdna Koupeme 1x za 2-3 dny

ikona-odrazka-prazdna Ideálně 1 hodinu před večerním krmením

ikona-odrazka-prazdna Vše si nachystejte dopředu

ikona-odrazka-prazdna Ve vyhřáté místnosti 24-25°C

ikona-odrazka-prazdna Vaničku naplníme 10 - 15 cm vody

ikona-odrazka-prazdna voda o teplotě 37 °C

ikona-odrazka-prazdna Dítěti vždy jistíme hlavičku

ikona-odrazka-prazdna Důkladně omyjeme vodou

ikona-odrazka-prazdna Namydlíme

ikona-odrazka-prazdna Opět omyjeme

ikona-odrazka-prazdna Vlastní koupaní zvládneme do 5 minut

ikona-odrazka-prazdna Jemně sušíme

ikona-odrazka-prazdna Péče o nos a ouška

ikona-odrazka-prazdna Namaže olejem či tělovým mlékem

ikona-odrazka-prazdna Dáme čistou plenu s krémem proti opruzeninám

ikona-odrazka-prazdna Oblečeme miminko do bavlněného pyžámka

 

Koupání pro vás už bude hračka. Navíc pokud si bude chtít odfrknout, podle našeho taháčku to jistě zvládne i váš záskok. Jak se vám líbí první díl našeho průvodce? Dejte nám vědět v komentářích a nezapomeňte náš článek sdílet.

 

big-heart

Autor: Markéta Valentová

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.