Jak obléknout miminko do chladného počasí? | 2. díl ze série o rodičovství

Krásný den milí rodičové, vítejte u druhého dílu našeho průvodce pro rodiče. Dnes se podíváme na O B L É K Á N Í miminek v tomto chladném počasí. Tak se připravte a jdeme na to.

Jako první si musíme uvědomit, že novorozenci a kojenci do 1 roku nemají pořádně vyvinutou termoregulaci. Dítě se snadněji podchladí, ale i přehřeje. Nejspíš jste se setkali s „poučkou“, že miminko má mít o vrstvu navíc, než máme my. Tím se však nemůžeme řídit vždy. Dám vám příklad. Já jsem zmrzlina. Opravdu pořád mám studené ruce a nohy i přes několik vrstev oblečení a ponožky z ovčí vlny. V mém případě se klidně dostaneme i na 7-8 vrstev oblečení, které by mělo mít moje miminko. Naopak moje milovaná teta je horkokrevná a stačí jí i v zimě tričko a tenká bunda. Ona by tedy měla použít na své dítě 3-4 vrstvy. Docela nepoměr, že? Jak tedy určit správně potřeby svého miminka?

 

ikona-odrazka Rada č. 1 V R S T V Ě T E

Raději několik tenkých vrstev než jednu pořádnou. Miminko oblékejte v tenkých vrstvách, které bude jednoduché v případě nutnosti sundat. První vrstva slouží k odvádění potu. Proto volte bavlněné body / košilku a dupačky / punčocháčky nebo speciální termoprádlo. V druhé vrstvě můžete šáhnout po mikince / svetříčku a tepláčcích. Hlavním cílem této vrstvy je opět odvádění potu od pokožky.

Nyní záleží na teplotě, která je venku. Pokud teplota klesne pod - 5 °C a vaše miminko ještě nedokončilo 3 měsíc, pak procházku odložte.  Je-li však vaše dítko starší můžete použít další izolační vrstvu.

Nyní je na řadě kombinéza (overal) nebo bunda a zateplené kalhoty. Takto oblečené miminko vložte do fusaku a můžete vyrazit na procházku.

Fusak přizpůsobte venkovnímu počasí. Teď v říjnu stačí tenčí fusak, který je určený na období podzim / jaro.
adorable-baby-black-and-white-132677

ikona-odrazka Rada č. 2 Čepice, šála a rukavice

Hlavou odchází miminku nejvíc tepla. Proto vždy dejte na pokrytí hlavičky. U novorozenců můžete dát ještě tenkou bavlněnou čepičku.

Zároveň důležité nezapomínat na šálu a rukavičky, které opět drží naše dítko v teple. Volte příjemné materiály, které nekoušou a miminku bude pohodlné je nosit.

 

ikona-odrazka Rada č. 3 Krém proti chladu je jistota

Teplota venku se blíží nule? Je venku větrno. Ideální je použít, krém proti chladu. Ten není na bázi vody, tudíž nehrozí omrzliny nebo podráždění z větru.

 

ikona-odrazka Rada č. 4 Teplotu miminka kontrolujte v zátylku

Nyní se dostáváme k otázce: „Jak poznám, že je mému dítěti teplo nebo zima?“ Je to jednoduché. Teplotu kontrolujeme v zátylku – zadní strana krku. Zátylek musí být suchý a teplý. Pokud je tomu jinak musíte oblečení upravit. Když je zátylek horky nebo vlhký je vrstev moc. Odeberte jednu vrstvu oblečení a počkejte, zda se teplota srovná. Pokud ne, postup opakujte. Je-li zátylek studený je potřeba miminku přiobléct.

 

ikona-odrazka Rada č. 5 na závěr Běžte na to postupně

Pokud jste se teprve dostali domů a vaše miminko má sotva pár dní není kam spěchat. V zimních měsících s první procházkou počkejte i 14 dní. Mezitím můžete doma miminko na první procházku připravit. Nárazově větrejte, dávejte miminko v kočárku na balkón nebo na zahradu. Vždy na pár minut.

Doufáme, že se vám náš 2 díl z rodičovského průvodce, vzhledem k ochlazujícímu se počasí, bude hodit. Nyní už víte, jak miminko obléknout a jak zjistit, zda je dostatečně oblečené. Nic vám už nebrání užít si procházky a výlety i v sychravém počasí. Nezapomeňte náš článek sdílet a podělit se s námi o váš názor v komentářích.

big-heart

Autor: Markéta Valentová

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.