Jak ušetřit nejen v době krize

Krásný den,

vím, že čekáte na pokračování naší mini série Začínáme s příkrmy, nicméně si myslím, že dnešní článek je potřebnější. Snad mi to odpustíte.  Tohle téma není z těch, o kterých by se psalo snadno. Hlavně proto, že se o něm vlastně nemluví. Tabu. Já si myslím, že je potřeba možná i nutnost toto téma vytáhnout. Řeč bude o penězích. V této nelehké době je nejčastější otázkou v rodinách – jak ušetřit? Mám pro vás 5 tipů. Navíc vám povím, jak hospodaříme s penězi v naší domácnosti, kde jsou 2 dospělí, 2 děti a pes.

Asi bych vám měla na začátek říct, že nejsem finanční poradce, ani finanční kouč. Budu vám zde dávat tipy, které máme doma vyzkoušené či je používá někdo z mých blízkých. Vše povede k jedné věci – jak ušetřit peníze v domácnosti a nemuset u toho hledat další příjem.

 

ikona-odrazka Tip #1 ZAČNĚTE PLÁNOVAT JÍDLA

 

Říkáte si taková banalita, jak mi může pomoct ušetřit peníze? Je to prosté. Nejdřív se naučte vařit minimálně na 2 dny. Za 1. vám to ušetří čas a za druhé peníze, pokud budete mít naplánované pokrmy na delší dobu (1 týden nebo 1 měsíc) budete mít základ svého nákupního seznamu. Při nakupování se budete držet pouze toho co opravdu potřebujete. Navíc se vyhnete situaci, kdy nebudete vědět co vařit a jídla se vám nebudou opakovat.

 

ikona-odrazka-prazdna JAK #1 PRAKTIKUJEME U NÁS?

Jednoduše mám týdenní a měsíční plánovač jídla, do kterého si zapisuji vždy oběd. V měsíčním mám přehled všech pokrmů, a tak vím co vařit a nevařit. Podle měsíčního přehledu plánuji nákupy a tvorbu zásob základních potravin.

Když chci tak si v týdenním rozpisu dopisuji věci, které budu péct nebo musím koupit. Zároveň si píšu do poznámek nápady na pokrmy, které pak zapracuji do měsíčního přehledu. Může to vyznít komplikovaně já v tom však mám systém, který mi vyhovuje.

Abyste si nemuseli tyto přehledy a plánovače vytvářet nebo kupovat vytvořili jsme je pro vás. Stačí když si je vtisknete ve formátu, který vám vyhovuje a zalaminujete. 

 

Týdenní verze                                                                                              Měsíční verze

menu-planner-weakly-tibibabymenu-planner-monthly-tibibaby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pozn. Pro stažení ve formátu PDF klikněte na titulek

 

ikona-odrazka Tip #2 NAKUPUJTE V AKCÍCH A VE VELKÉM

 

Pozor neříkám abyste jeli na tour de nákupáky, ve kterém jde o to projet nákupní centra v celém městě za co nejkratší čas. Vám bude stačit pouze jeden. Když projdete letáky a najdete obchod, který má nejvíc položek z vašeho seznamu ve slevě je to ten váš. Není ekologické a ani ekonomické přejíždět z obchodu do obchodu. Navíc kdo na to má s dětmi čas?

 

ikona-odrazka-prazdna JAK #2 PRAKTIKUJEME VE VĚČNĚ ZANEPRÁZDNĚNÉ RODINĚ?

My i s ohledem na okolí neodebíráme žádné propagační materiály. Letáky zkrátka do naší schránky nepatří. Proto je vyhledávám online. Naštěstí existují webové stránky, kam si zadáte klíčové potraviny a vyjede vám přehled cen. Hned tak víte, kam se vyplatí zajet, a který obchod bude doufat ve vaši návštěvu příště.

 

ikona-odrazka Tip #3 ZAPISUJTE SI VÝDAJE 

 

Tenhle trik mě naučil můj Děda, který patří k těm nejorganizovanějším lidem, které znám. Vždy byl na seznamy (tuhle vášeň mám po něm jen v umírněnější verzi), vzpomínám si, když mi bylo tak 10 a Děda za mnou přišel s krásným blokem v tvrdých deskách a řekl mi Marky, teď si ode mě dostala peníze. Do tohohle sešitu si zapisuj, za co je utratíš.

A to je vše. Zkuste si to na papír nebo do excelovské tabulky. Piště si svoje výdaje důležité je vydržet alespoň týden. Tento trik vám pomůže udržet si přehled kolik peněz utrácíte a kam peníze jdou, když tohle „cvičení“ budete praktikovat. Najednou se ta super stylová mikina za 2 500 Kč nezdá jako nutný výdaj a co ta čokoláda, 5 ks? Nestačil by 1 kus? Jen musíte být sami k sobě na 100 % upřímní jinak to fungovat nebude.

ikona-odrazka-prazdna JAK JSME SI DĚDOVU RADU PŘIZPŮSOBILI?

Já mám excelovskou tabulku, do které si zapisuji naše rodinné výdaje. Mám tam filtry na výdaje za syny, za psa, na domácnost, nutné výdaje a zbytečnosti – tuhle kolonku se snažíme držet co nejníž. Nicméně, když jsme si udělali první přehled nestačili jsme koukat, kolik věcí jsme vlastně pořídili a přitom nepotřebovali. A to je přesně ten důvod proč to udělat. Říká se tomu léčba šokem

 

ikona-odrazka Tip #4 PŘEROZDĚLUJTE PENÍZE jak-usetrit-info-tibibaby-blog

 

Existuje mnoho metod přerozdělování peněz. Podle různých principů a určených priorit. My si vysvětlíme 1, který znám a praktikujeme jej. Všechny peníze, které za měsíc vyděláte si hoďte na pomyslnou hromadu, a opravdu všechny, takže žádné tajné zašívání peněz do bot či tak podobně. Z této velké hromady si uděláme 4 menší hromádky.

  1. Nevyhnutelné (nutné) výdaje – Sem patří položky jako nájem, hypotéka, paušály, pojistky, jídlo, drogérie atd. Jsou to účty, které každý měsíc musíte zaplatit ať se děje co se děje. Tato hromádka bude největší a pojme 65 % vašich výdajů.
  2. Dlouhodobá rezerva – Tady bude dalších 15 % sem přijdou peníze na nečekané výdaje i dovolené. Má pouze 1 pravidlo, když něco odeberu musím to zase dorovnat. Nejde o to dorovnat na původní stav hned, ale snažit se o to co nejdřív, protože jde o vaše peníze o vaši rezervu. Jediný, komu ty peníze budou chybět, pokud je tam „nevrátíte“ budete vy.
  3. Finanční svoboda – peníze na které se nešahá nikdy. Slouží k vašim dlouhodobým finančním cílům ať už se jedná o zálohu na nový dům nebo investice. Tyhle peníze vám pomáhají se dostat finančně tam kam chcete. O tom, jak tyto peníze nejlépe investovat nebo celkově vybrat své finanční cíle je nejlepší poradit se s finančním poradcem.
  4. Zábava – Tahle hromádka je nejmenší, ale nejoblíbenější. Těchto zbylých 10 % slouží pouze k jedinému účelu abyste je utratili. Za co? To je na vás.

 

Asi bych vás měla informovat, že než si na tuto metodu zvyknete nebude se vám líbit.  Než uvidíte výsledky bude se vám zdát zbytečná, možná až moc přísná nebo omezující, ale podívejte se na to z druhého pohledu za méně než 10 měsíců budete mít našetřený celý měsíční příjem. Já myslím, že se to vyplatí vyzkoušet.

 

ikona-odrazka Tip #5 ZALOŽTE SI SPOŘÍCÍ ÚČET

Tady jde spíš než o cokoli jiného o klam mozku. Peníze, které nemám a reálně nevidím a není tak jednoduché je vybrat nemůžu utratit. Než vyberete spořící účet je lepší se poradit se svým finančním poradcem.

 

ikona-odrazka-prazdna MÁME JEJ I MY?

Spořící účet popravdě nemáme moc dlouho. Díky přerozdělování peněz na něj chodí každý měsíc nějaká částka a víme, že až budeme potřebovat ty peníze tam budou.

 

A je to! Jste na konci a ani to nebolelo. Právě jste prošli mých 5 tipů, jak nenásilnou cestou ušetřit peníze z rodinného rozpočtu. A jelikož je opakování matka moudrosti mám pro vás těchto 5 tipů ve formě k vytištění.

Nezapomeňte mi do komentářů dát vědět, jestli jste něco z mých rad vyzkoušeli, jestli vám to zafungovalo nebo co praktikujete vy.

 

big-heart

 

Napsala: Markéta Valentová

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.