Fenykl a kmín nejlepší parťák pro boj s bolavým bříškem u novorozence

Krásný den moji milí rodičové,

pokud máte doma novorozence, dost možná jste se setkali s bolením bříška, které vaše miminko trápí.
 
Miminko nám pláče kroutí se a my nevíme proč. Pustili jsme se do klasického kolečka, které nás učili v porodnici (přebal, obleč, nakrm), ale nic nefunguje. Je dost pravděpodobné, že vaše miminko trápí novorozenecká kolika.
 
ikona-odrazka Která miminka na "prdíky" trpí?
 
Samozřejmě, každé miminko je naprostý unikát a vždy se najde nějaká výjimka. Tento článek jsme se snažili zobecnit, tak aby si zde každá maminka našla to co může aplikovat. 
 
  • na koliku trpí častěji kluci
  • horší průběh mají děti narozené císařským řezem
  • můžete s ní většinou počítat pokud je miminko nedonošené
  • pokud byl horší průběh novorozenecké žloutenky
 

ikona-odrazka Jak na vyzrát na novorozeneckou koliku?

 
ikona-odrazka-prazdna Jako jednu z možností jsou jemné masáže bříška a cvičení s nožkama. V principu to funguje tak, že na bříško nanesete mastičku (Pupík či podobnou mastičku) a vmasírováváte ji po směru hodinových ručiček, poté miminko oblečete a bříško zabalíte do tepla. Necháte chvíli vstřebat a pak procvičíte. Nožičky pomalu a jemně přikládejte k bříšku a následně natahujte. Opakujte cca 10 x a kolika by měla povolit.
 
Pokud na to už má miminko věk můžete si pomoci přetáčením na bříško.
 
ikona-odrazka-prazdna Další možností jsou čaje. Kmínový nebo fenyklový.
 
Fenyklový čaj je vhodný od 1. týdne rovněž jako kmínový. Kmínový čaj si můžete udělat doma.
 
  • 3 lžičky celého kmínu zalijte 300 ml vody a povařte. Poté sceďte a nechte vychladnout.

 

Oba čaje podávejte po lžičkách, které jsou určeny pro miminka. Maximální dávkování je 1 šálek denně 
 
ikona-odrazka-prazdna Probiotické kapky
 
Zlepšit průběh kolik a celkového trávení můžou i probiotické / prebiotické kapky, které pomáhají vyrovnat střevní mikroflóru. Pokud nechcete používat probiotika, ale vaše miminko trápí bolení bříška můžete použít Espumisan nebo obdobné kapky. 
 
ikona-odrazka-prazdna Rektální trubička
 
U rektální trubičky je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Tato metoda je doporučována až jako poslední možnost, která se nesmí aplikovat častěji než 2 x týdně. Rektální trubička se potře dětským olejem a jemně se strčí miminku do zadečku. 
 
ikona-odrazka-prazdna Strava maminky při kojení
 
Pokud své miminko kojíte máte rovněž vliv na jeho trávení a průběh případných kolik. Dbejte na vyváženou stravu, která bude obsahovat vyšší poměr zeleniny a vlákniny než máte obvykle v jídelníčku. Vynechejte nadýmavé potraviny jako luštěniny, cibuli, čerstvé pečivo apod. 
 
 

Doufáme, že vám tento článek pomůže lépe zvládnout svou úlohu. Nezapomeňte, že pokud se vám stav vašeho miminka nebude zdát je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Podělte se i s ostatními rodiči, tak ať se tento článek dostane mezi další rodič, který může pomoci.

 

Mějte se rádi.

 

big-heart

 

 
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.