První zoubky

Krásný den moji milí  rodičové,

dneska se podíváme na zoubky. Konkrétně na zoubky miminek. Podíváme se na to jak se o zoubky a dásně miminek starat. Jak poznáte, že vašemu miminku rostou nebo budou růst zoubky, a jak mu ulevit od bolesti. 

Opět použiji svou oblíbenou větu. Každé miminko je naprostý unikát a každé na růst a prořezávání zoubku reaguje jinak. Proto i když najdete osvědčený návod jak miminku od bolesti zoubků ulevit nemusí, zrovna vám fungovat. Je potřeba naslouchat své intuici a potřebám vašeho dítěte. Vše ale začíná u správné hygieny. Věřte, že  miminko potřebuje "čistit zoubky" i když ještě nejsou vyklubané. Nejlépe k tomu poslouží silikonové kartáčky (bez BPA), které se navlékají na prst. Tyto kartáčky pomáhají odstranit bakterie z dásní, zároveň masírují a napomáhají lepšímu průběhu růstu zoubků. Největší výhodou je, že vaše miminko připravují na správné návyky v péči o chrup.

blog-tibibaby.cz-zoubky-inside

 

Mým klukům se zoubky začaly klubat kolem 4. měsíce. Jiným dětem v mém okolí až kolem 6-8 měsíce a znám děti, které na první zoubek čekali do jednoho roku a museli mít asistenci zubařů. Proto se nevyděste, když v 6-ti měsících vaše dítě, ještě nemá zoubky. Problém nastává až ve chvíli, kdy má vaše dítko 12 a více měsíců. Zde je potřeba už odborné asistence zubaře. 

 

ikona-odrazka JAK POZNÁTE, ŽE VAŠEMU MIMINKU ROSTOU ZOUBKY?

U většiny dětí se růst zoubků pozná podle několika situací

ikona-odrazka-prazdna Zvýšená teplota - většinou se při růstu miminku zvedne tělesná teplota. Nejčastěji se pohybuje kolem 37,5 °C. Tuto zvýšenou teplotu není potřeba srážet.
ikona-odrazka-prazdna Větší slinění - miminko může více slintat a bude potřeba mít zásobu slintáčků (látkové šátečky kolem krku ze savého materiálu).
ikona-odrazka-prazdna Strkání předmětů nebo ruček neustále do pusinky - tímto se miminko snaží ulevit od tlaku v dásních.
ikona-odrazka-prazdna Oteklé a zarudlé dásně - pokud kojíte, tak tento příznak růstu zoubků objevíte nejdřív.
ikona-odrazka-prazdna Častější vyměšování - prostě se připravte, že budete častěji přebalovat.

 

Příznaků je samozřejmě více. Zde však máte TOP 5 nejčastějších. Jakmile se zoubek začne prořezávat tzn. je v dásni viditelný zub, bílá čára která je tvrdá a ostrá máte s miminkem vyhráno až do růstu dalšího zoubku. 

Maminky pokud najdete první zoubek právě vy nezapomeňte si říct o nové šaty svému protějšku. Znáte tu pověru ne?

blog-tibibaby.cz-zoubky-inside-2

 

ikona-odrazka JAK MIMINKU ULEVIT?

 

Možností je hned několik. Oslovila jsem několik maminek aby mi dali svoje tipy a triky a vybrala jsem pro vás ty, které se nejvíc opakovali. Jak jsme zmínila výš je možné, že vám třeba první tip nezabere, proto bude potřeba vyzkoušet i ty další.

ikona-odrazka-prazdna Znecitlivující gely na dásně 
     Gely zakoupíte v lékárně. Nejčastěji využívaný je CalGel a Mundisal. Vždy použití těchto gelů konzultujte se svým pediatrem.

ikona-odrazka-prazdna Chladítka
      Chlad pomůže zmírnit otok a zároveň ulevit od bolesti. Je však potřeba dbát na to ať není chladítko příliš studené nebo namražené. 

ikona-odrazka-prazdna Kousátka
      Klasická kousátka nahradí ručičky a jiné hračky, které si miminko strká do pusinky. Jejich výhoda je snadná údržba. Pokud na to má již vaše miminko vět můžete využit i kousky zeleniny v rámci metody BLW. 

ikona-odrazka-prazdna Masážní kartáček
      

ikona-odrazka-prazdna Studené obklady

 

Pokud se vám průběh růstu zoubků u vaše miminka nezdá kontaktujte svého pediatra, který vám poradí jak dále postupovat. 

 

Jaký je průběh růstu zoubků u vás? Je něco na co jsem podle vás zapomněla? Máte tajná trik jak miminku ulevit od bolesti zoubků? Podělte se s ostatními rodiči v komentářích. 

 

big-heart

Autor: Markéta Valentová 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.